A hagyományos szaunák mellett ma már infrakabinokban is izzaszthatjuk magunkat. Ezekben nem kályha és kövek, hanem infrasugárzók melegítik fel a levegőt. Az infraszauna hőmérséklete jóval alacsonyabb is, mint a finn szaunáé: jellemzően 40-65 °C között mozog. Ez kisebb megterhelést jelent szervezetünk számára, ezért az infrakabinnal az is tehet egy próbát, aki a hagyományos szaunát nem kedveli. Használata sportolás előtti bemelegítés céljaira is ajánlott, de a már kialakult rándulások és húzódások is hamarabb gyógyulhatnak infraszauna igénybevétele mellett.
Az infravörös sugarak képesek behatolni a bőrünk alá, és eljutni a mélyebben fekvő szövetekig. Az érintett szövetekben pedig javul a sejtlégzés hatásfoka, gyorsul az anyagcsere. Ennek egyik oka, hogy az infravörös sugárzás jelentősen növeli egy bizonyos enzim aktivitását. Ez az enzim kulcsfontosságú funkciót tölt be a mitokondrium nevű sejtszervecskék belsejében zajló összetett folyamatokban. Az emberi szöveteket alkotó sejteken belül a mitokondriumok felelősek az energiatermelésért, illetve sejtlégzésért – nem véletlenül hívják őket a sejtek „erőműveinek”.
Az infravörös sugarak emellett serkentik a kollagéntermelődést, ami szebb, feszesebb bőrt eredményez. Hatásukra csökken a narancsbőr, javul a keringés a hajszálerekben. A lokális hatásokon túl az infravörös sugárzás az egész testre kihat. Csökkenti például a szisztémás gyulladás mértékét; ennek pedig jótékony hatásai vannak az érrendszer egészségére és a hormonrendszer működésére nézvést is.
Emellett többfajta idült fájdalom csillapításában és a krónikus fáradtság elleni harcban is segítséget nyújthat. Az ún. teljes spektrumú infraszauna, amely közeli, közepes és távoli infravörös sugarakat kibocsátó infrasugárzókat is tartalmaz, különösen hatásosnak tűnik.